Śladami_Polaków
[wyprawa] [wiadomości] [trasa] [uczestnicy] [galeria] [relacje] [sponsorzy]

" ... zima po zimie widzieliśmy w Roloffie duszę nieposkromioną,
stanowczość utalentowaną, pracę nieprzerwaną, spojrzenie jak błyskawica,
rozpoznaliśmy w nim tamtą, sławną Polskę,
która nie sprzedała swego sztandaru..."
Jose MartiWyprawa fotograficzna "KAROL ROLOW-MIAŁOWSKI TRACES EXPEDITION 2008" jest pierwszą z serii wypraw "Śladami Polaków przez wszystkie kontynenty".


O wyprawie:

Pomysł wyprawy zrodził się w naszych głowach kilka lat temu, podczas naszego pierwszego pobytu na Kubie. Wtedy to spacerując po Starej Hawanie, przechodząc ulicą Obispo, dostrzegliśmy wmurowaną w ścianę Urzędu Głównego Historyka Miasta Hawany, tablicę pamiątkową ufundowana przez naród polski w 1962 roku na częśc Roloffa-Miałowskiego. Kim był ten człowiek? - poza krótką informacją umieszczoną na tablicy, nie wiedzieliśmy.

Po powrocie do Polski rozpoczęliśmy poszukiwania informacji na temat Karola Rolow-Miałowskiego. Jakże wielkie było nasze zaskoczenie, kiedy przeszukując zasoby internetowe, nie mogliśmy znaleźć praktycznie nic, poza krótkimi notkami biograficznymi. Postanowiliśmy to zmienić i stąd pomysł naszej wyprawy.

Wierzymy, że odwiedzając naszą stronę i przeglądając zamieszczone na niej fotografie, uda nam się przybliżyć postać i atmosferę miejsc, w których przebywał i z którymi przez większą część swego życia związany był Karol Rolow-Miałowski. Mamy nadzieję, że zachęcą Cię one do ich odwiedzenia i zgłębienia biografii tego mało znanego nam Polakom Rodaka.
Zapraszamy.


Notka biograficzna:

Travel_PhotographyKarol Rolow-Miałowski, Carlos Roloff-Mialofsky, ur. 26 sierpnia 1842 w Królewcu (niektóre źródła podają że w Warszawie), zm. 17 maja 1907 w Guanabacoa koło Hawany; uczestnik walk o niepodległość Kuby, generał, emigrant polski, w 1859 roku opuścił kraj, wziął udział w wojnie secesyjnej (1861-65) w USA; następnie na Kubie, jeden z dowódców w antyhiszpańskiej wojnie dziesięcioletniej (1868-78); od 1869 generał; po wojnie działacz kubańskiego ruchu niepodległościowego na emigracji w USA, reprezentował jego radykalne społeczne skrzydło, współpracował z Jose Martim i założoną przez niego w 1892 roku Kubańską Partię Rewolucyjną; w 1895 powrócił na Kubę, podczas wojny o jej niepodległość (1895-98) dowódca jednego z korpusów armii kubańskiej i minister wojny w rządzie Wolnej Kuby, po wojnie sekretarz generalny armii, następnie minister skarbu; autor prac z dziedziny historii i wojskowości.
Zmarł mając niespełna 65 lat. Jako bohater narodowy Kuby, spoczywa w marmurowym grobowcu w samym centrum najbardziej znanej hawańskiej nekropolii - Cmentarzu Colon. Karol Rolow-Miałowski, nazywany “Kubańskim Kościuszką”, jest symbolem łączącym tak odległe w przestrzeni i kulturowo kraje, jak Polska i Kuba.
Nasi rodacy mieszkający na Kubie wybrali go sobie na patrona i przyjęli nazwę Stowarzyszenie Polaków na Kubie im. Karola Rolow-Miałowskiego.Wyprawa - fakty:

Kraj: Kuba
Owiedzane miejsca: Havana, Trinidad, Camagüey, Santa Clara, Matanzas, Cienfuegos, Las Tunas
Trasa: ok. 1000 km
Termin: kwiecień - maj 2008 r.
Czas trwania: 10 dni
Transport: samochody, samoloty, transport lokalny: autobusy, ciężarówki, coco-taxi itp.
Uczestnicy: Katarzyna i Wiesław Ślęczkowscy


Cele wyprawy:

 • spopularyzowanie sylwetki KAROLA ROLOW-MIAŁOWSKIEGO
 • dotarcie do terenów i miejsc geograficznie związanych z nazwiskiem Rolow-Miałowskiego
 • spotkanie z Polonią kubańską i pracujacymi na wyspie misjonarzami
 • zorganizowanie wystawy fotograficznej dokumentującej przebieg wyprawy
 • realizacja materiału zdjęciowego do albumu o Kubie i sławnym Polaku
 • publikacja książki o naszej podróży po Kubie • Biografie dostępne w języku polskim:

  Najbardziej obszerną biografię Karola Rolow-Małowskiego dostępną w języku polskim znalazłem w książce pod tytułem "Generał Karol Roloff-Miałowski" autorstwa Rolando Alvarez Estevez w tłumaczeniu Grażyny Zwierzchowskiej-Ruiz, wydanej w Warszawie w roku 1981 nakładem Wydawnictwa MON.

  Ze źródeł umieszczonych w internecie, na uwagę zasługuje praca Pani Marzeny Naranjo-Dzierzbo, przedstawicielki młodej Polonii kubańskiej, laureatki I-szej nagrody Olimpiady wiedzy o historii i kulturze Polski "Poloniada 2002.

  "CARLOS ROLOFF-MIAŁOWSKI - WIERNOŚĆ I SPRAWIEDLIWOŚĆ" - Eunice Marzena Naranjo Dzierzbo
  Zapraszamy do odwiedzania naszej strony i śledzenia naszej podróży.
  © www.travelfoto.pl